W dzisiejszych czasach ekologia ma być znaczącym elementem życia każdego człowieka. Wskutek tego też wkracza ona w niemal każdy aspekt jego egzystencji. Od niedawna propozycją na prowadzenie ekologicznego trybu życia jest posiadanie tak oznaczanego domu pasywnego. Jest to budynek, jaki ma niesłychanie małe zapotrzebowanie na energią grzewczą, to naturalnie dzięki czemu do minimum sprawdzona zostaje eksplantacja naturalnego środowiska przez nieduże zastosowanie energii elektrycznej czy opału. Domy pasywne fabrykują mniej dwutlenku węgla, który ma zgubny wpływ na środowisko.

Jakim sposobem działa taki dom? Przede wszystkim ogranicza się wydostawanie ciepła na zewnątrz dzięki szczelnej budowie, a również stara się wybudować w taki sposób dom, by biernie chłonął ciepło z zewnątrz (np. z energii słonecznej przez duże okna ustawione w kierunku południa). Ważna jest też sama bryła budynku – powinna być zwarta, albowiem wówczas również redukowane są ucieczki ciepła na zewnątrz. Na dodatek należałoby nie zapominać, iż dom pasywny nie tylko jest bardziej ekologiczny od innych obiektów, jednakowoż też mnie kosztowny w utrzymaniu. Recykling jest pojęciem znanym całemu polskiemu społeczeństwu – tak, jak skup złomu ursus. Wszyscy zdają sobie kwestię, że jeżeli to możliwe, warto jest wykorzystać powtórnie zużyte surowce. Recyklingowi poddawanych jest wiele materiałów, np. plastik, co poniektóre metale, papier czy nawet ciepło. Mimo to należy pamiętać, że żeby recykling był w ogóle możliwy, istotna jest należyta segregacja śmieci. Ułatwiają ją poprawnie oznakowane zbiorniki na odpady m.in. na szkło barwne, szkło białe, papier, makulaturę czy plastik.

Segregacja śmieci ma dotykalne korzyści dla naszego środowiska – to nie jedynie świeże powietrze (ujmuje się ilość dwutlenku węgla w powietrzu skutkiem mniejszej produkcji surowców), więcej zieleni oraz lasów (które nie są wycinane do produkcji papieru) oraz czysta gleba (bez rozkładających się odpadów). Ekologiczny tryb życia to również otwarte korzyści dla osoby segregującej śmieci: mniejsze opłaty za wywóz odpadów (wywożenie posegregowanych śmieci nic nie kosztuje), a za zaoszczędzone pieniądze możemy coś nabyć lub też, jeśli oszczędza nasz spółdzielnia, ma prawo ona coś wyremontować lub też ulokować finanse w ocieplenie obiektu.

Dodaj komentarz