W historii świata działo się wybitnie wiele, zarówno w aspekcie przydatnym dla ludzi jak i niestety nie. Konflikty istniały dawno temu i będą istniały zawsze, lecz zadaniem ludzi jest rozwiązywać spory jeszcze nim przybiorą one bardzo niebezpieczną formę, rozwijając się tak bardzo, że nie da się już cofnąć i ucierpi na tym wielu niewinnych – wojnę. Takich sytuacji bywało w przeszłości dużo, Polacy i Żydzi zdają sobie sprawę z tego o tym nienagannie – co roku bowiem „świętujemy” zwieńczenie wojen ogólnoświatowych, które pozostawiły na wielu z nas kolosalne piętno. Wojna to bezwzględność, jakiego trzeba się wystrzegać z całych sił.

Wszyscy, którzy przetrwali wojnę wiedzą co ona oznacza i kiedy tak właściwie jedynie jest to dopuszczalne zachęcają do rozwiązywania dowolnych sporów w sposób humanitarny i przede wszystkim rozmową, a walki zostawić jako ostateczną broń, ostateczną ostateczność. Pamiętamy także o obozach koncentracyjnych, jakie były wręcz okrutnym następstwem II WŚ – znacznie więcej o tym wolno przeczytać na domenie Majdanek, w jakim miejscu znajdują się informacje o praktycznych obozach, komendantach oraz historii wojennej. To smutne dzisiaj nie wszystkie kraje słuchają rad osób, jakie przeżył wojnę, bywają nawet tacy, jacy wprost pasjonują się wojną i wyczekują na jej wybuch, co jest po prostu szaleńcze.

W wielu krajach bez ustanku trwają wojny, definiowane niejednokrotnie mianem wojny domowej, siejąc spustoszenie oraz pozostawiając miasta w zgliszczach bądź raniąc ludzi, nie jedynie psychicznie jednak i fizycznie, Te wojny nijak się jednak mają do wojen z jakimi mieli do czynienia Polacy. Kiedy Hitler wkroczył do Polski, zaprzątając ją i napierając na Rosję, prowadząc z nią wojnę, odnaleźliśmy się w centrum piekła, nie mogąc wydostać się z niego latami. Nadal znajdowane są rozmaite pozostałości po tych czasach, począwszy od różnorodnych dokumentów, przez osobiste rzeczy żołnierzy, oficerów czy cywilów, aż do obiektów, muzeów w obozach koncentracyjnych czy sekretnych miejsc, w których chwały się władze niemieckie.

Dodaj komentarz