Kawę uprawia się jedynie w co niektórych krajach. Jest to jednakże niezmiernie dochodowy biznes. Eksportowana jest nieomalże do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Bodajże wszyscy, w każdym zakątku na ziemi pijemy kawę. Oczywiście robimy to na różnorodne sposoby. Jednym kawa smakuje, inni jej nie konsumują, nie piją, wprost jej nie kochają. Jednakże to tylko od nas zależy, od stworzonego przez nas smaku czy gustu czy taką kawę będziemy pić. Jeśli kawę eksportuje się nieomalże do wszystkich krajów oznacza to, że musi być fabrykowana w gigantycznych ilościach – oraz tak też jest w rzeczywistości. Każdego roku wytwarza się aż 7 milionów ton kawy. To w zasadzie dużo. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana oraz jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są nadzwyczaj rozmaite. Prawdopodobnie każdy z nas spotkał się z kawą bardziej gorzką czy taką, jakiej smak był niemal słodkawy. Kawę trzeba potrafić przygotować – sprawdź kawa ziarnista Boliwia. Niekiedy taki napój nie jest zanadto apetyczny – musimy go adekwatnie przyprawić.

Na półkach sklepowych mamy niezwykle przeróżne kawy. Zapakowane są one w przeróżne opakowania, pudełeczka, woreczki. W pewnych sytuacjach wybitnie długo zastanawiamy się nim wybierzemy tą słuszną. By wiedzieć, jak dana kawa smakuje musimy jej spróbować. Nie ma innego sposobu na sprawdzenie jej smaku. Są kawy analogiczne do siebie w smaku, ale są także i takie zupełnie różne.

Kawę wolno poddać klasyfikacji. Rekomenduje się kawy w ziarenkach, kawy rozpuszczalne i te, które są liofilizowane. W Polsce najatrakcyjniejsze są kawy rozpuszczalne. Większa część z nas pije właśnie takie kawy. Kiedyś nie były one dostępne. Wypada było sprowadzać je z zagranicy – a to czasami było niezwykle skomplikowane.

Kupowało się więc kawy w ziarnach oraz stosownie przygotowywało do parzenia – mieliło w młynkach do kawy tak, by uzyskać należytą strukturę takich ziaren, by rozdrobnić je. Nie mogły być zbyt drobne, jakkolwiek i nazbyt grube. Każdy sam musiał określić, jaka kawa smakuje mu najbardziej. Dziś mamy nadzwyczaj wielki wybór kaw. Są rozmaite smaki, różni producenci.

Dodaj komentarz