Praca nóg stanowi istotny element techniki wspinania, w każdych górach i skałach. Ogromnie istotne jest w związku z tym stosowanie należytego obuwia. Dawniej, przed laty, wspinano się w solidnych, ciężkich podkutych butach.

Pół wieku temu producenci opracowali specjalny rodzaj gumy, zapewniając solidne tarcie i przy tym nie ścierającej się zanadto ekspresowo. Podeszwy z takiej gumy, z adekwatnie ukształtowanym filtrem, nosił nazwę vibram. W wibramie podeszwy wyposażone są też współczesne buty wysokogórskie- skórzane bądź też plastikowe, z ciepłymi bucikami w granicach.

Wspinaczka na bazo ciężkich ścianach skalnych, o nie wtrajanej rzeźbie, gdzie w wielu przypadkach przy braku stopni należy pracować nogami na tarcie używając wybrzuszane skały, żąda całkowicie innego obuwia. But ma obowiązek być miękki, o cienkiej przestrzeni, pozwalającej czuć skałę.

Początkowo w użyciu były skórzane tak zwane klaterki, następnie były lekkie buty wspinaczkowe podklejone przyczepnością, choć ekspresowo ścieralną gumą – więcej rad na witrynie internetowej http://www.alpinistyka.pl/. Udoskonalenia poszły w kierunku optymalizacji wyprofilowania kształtu buta i doboru podeszwy z kleistej gumy dla różnych rodzajów skał. Ubranie wspinaczkowe może przede wszystkim nie krepować ruchów, nie zaczepiać się o występy skalne, być starczające ciepłe oraz chociaż w części chronić przed deszczem oraz wiatrem.

Najprzyzwoiciej gdy wewnętrzna warstwa odzieży ma zdolność do odprowadzenia potu na zewnątrz, co kreuje poczucie suchości, nawet kiedy skór nie jest sucha. Wybierając się na wspinaczkę w górach trzeba zabezpieczyć się przed gwałtowną zmiana pogody i zabrać ze sobą jakąś bluzę polarową czy też wełniany sweter i kurtkę z materiału nieprzemakalnego oraz odporna na wiatr, przynajmniej do pewnego stopnia.

Należałoby także zabrać ze sobą czapkę oraz rękawiczki nawet latem. Na podejściu pod drogę wspinaczkową niesiemy w plecaku cały sprzęt, jaki nie będzie przydatny do wspinania się. W trakcie przedsięwzięć wspinaczkowych w plecaku niesiemy te szczegóły wyposażenia i wyposażenia, które chwilowo nie są wykorzystane. Również jedzenie, napoje, latarkę elektryczną, mapy, piloci wspinaczkowe lub również aparat fotograficzny najwygodniej jest transportować w plecaku.

Dodaj komentarz