Testy molekularne to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, czy dana osoba ma COVID-19, to dlatego, że potrafią wykryć nawet bardzo niski poziom wirusa w organizmie. Testy antygenowe – wyszukują białka wirusa. Mogą dawać wyniki szybciej niż większość testów molekularnych. Test antygenu można wykonać w gabinecie lekarskim, przychodni, aptece lub za pośrednictwem niektórych organizacji, które udostępniają testy w innych miejscach. Możesz również wykonać test antygenowy w domu.

Testy antygenowe nie są tak dokładne jak testy molekularne. Bardziej prawdopodobne jest, że dadzą wyniki „fałszywie negatywne”. To wtedy wynik testu jest negatywny, mimo że osoba jest rzeczywiście zarażona. Jednak testy antygenowe mogą być nadal przydatne w niektórych sytuacjach, gdy wyniki są potrzebne szybko lub test molekularny nie jest dostępny. Na przykład, jeśli dana osoba ma wczesne objawy COVID-19, test antygenu może być wystarczająco dokładny, aby wykryć wirusa w jej ciele.

Jeśli dana osoba otrzyma test antygenowy, a wynik jest negatywny, może być potrzebny test molekularny, aby potwierdzić, że nie ma wirusa w swoim ciele. Można to zrobić, jeśli dana osoba ma objawy lub wie, że została narażona na wirusa. Istnieje również badanie krwi, które mogą wykazać, czy dana osoba miała COVID-19 w przeszłości. To się nazywa „przeciwciało” test. Testy przeciwciał nie są powszechnie stosowane na własną rękę, aby zdiagnozować COVID-19 lub podejmowania decyzji dotyczących opieki. Ale eksperci mogą z nich korzystać, aby dowiedzieć się, jak wiele osób w pewnym obszarze zostały zainfekowane tym nie wiedząc.

Czy można zapobiec COVID-19?

Najlepszym sposobem zapobiegania COVID-19 jest zaszczepienie się. W Stanach Zjednoczonych pierwsze szczepionki stały się dostępne pod koniec 2020 roku. Osoby w wieku 12 lat i starsze mogą otrzymać szczepionkę. Jeśli wystarczająco dużo osób się szczepionki, wirus będzie zatrzymać tak szybko rozprzestrzenia. Więcej informacji na temat COVID-19 szczepionek, w tym, co można zrobić po zaszczepione, jest dostępny oddzielnie. Eksperci uważają, że szczepionki będą jednym z najważniejszych sposobów kontrolowania pandemii COVID-19. Osoby w pełni zaszczepione mają znacznie mniejsze ryzyko zarażenia się wirusem. Jeśli nie jesteś jeszcze zaszczepiony, istnieją inne sposoby ochrony siebie i innych:

Ćwicz „dystans społeczny”. Najważniejsze jest unikanie kontaktu z chorymi. Ale dystans społeczny oznacza również pozostawanie w odległości co najmniej 6 stóp (około 2 metrów) od osób spoza gospodarstwa domowego. Dzieje się tak, ponieważ wirus może się łatwo rozprzestrzeniać poprzez bliski kontakt i nie zawsze można wiedzieć, kto jest zarażony.

Załóż maskę na twarz, gdy musisz wyjść publicznie z innymi ludźmi

Dzieje się tak głównie dlatego, że jeśli jesteś zarażony, nawet jeśli nie masz żadnych objawów, jest mniej prawdopodobne, że przeniesiesz infekcję na inne osoby. Może również pomóc chronić Cię przed innymi osobami, które mogą zostać zainfekowane. Upewnij się, że maska zakrywa usta i nos.

Możesz kupić maski z tkaniny i maski jednorazowe (niemedyczne) w sklepach lub przez Internet. Maski z tkaniny działają najlepiej, jeśli mają kilka warstw tkaniny. Twoja maska powinna ściśle przylegać do twarzy bez przerw. Możesz poprawić dopasowanie, używając maski z regulowanym drutem nosowym, dopasowując lub zawiązując pętle na uszy, aby je zacisnąć, lub zakładając maskę z tkaniny na jednorazową maskę.

Kiedy zdejmujesz maskę, upewnij się, że nie dotykasz oczu, nosa ani ust. I umyj ręce po dotknięciu maski. Możesz prać maski z tkaniny z resztą prania. Kiedy jesteś na zewnątrz, a nie w pobliżu innych ludzi, może nie być konieczne noszenie maski. Ale ważne jest, aby wiedzieć, jakie zasady obowiązują w Twojej okolicy. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ma więcej informacji na temat noszenia maski na twarz.

Często myj ręce mydłem i wodą

Jest to szczególnie ważne po przebywaniu w miejscach publicznych lub dotykaniu powierzchni, których dotyka wiele innych osób, takich jak klamki lub balustrady. Ryzyko zarażenia się dotykaniem takich przedmiotów prawdopodobnie nie jest zbyt wysokie. Mimo to dobrze jest często myć ręce. Pomaga to również chronić Cię przed innymi chorobami, takimi jak grypa lub przeziębienie.

Pamiętaj, aby pocierać ręce mydłem przez co najmniej 20 sekund, czyszcząc nadgarstki, paznokcie i między palcami. Następnie opłucz ręce i osusz je ręcznikiem papierowym, który możesz wyrzucić. Jeśli nie znajdujesz się w pobliżu zlewu, możesz użyć żelu do dezynfekcji rąk do umycia rąk. Najlepiej działają żele z co najmniej 60-procentowym alkoholem. Ale lepiej umyć wodą z mydłem, jeśli możesz.

Unikaj dotykania twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu. Unikaj lub ograniczaj podróżowanie, jeśli możesz. Każda forma podróży, zwłaszcza jeśli spędzasz czas w zatłoczonych miejscach, takich jak lotniska, zwiększa ryzyko zachorowania i rozprzestrzeniania się infekcji. Jeśli musisz podróżować, sprawdź, czy w okolicy, którą odwiedzasz, obowiązują jakieś przepisy dotyczące COVID-19.

W Stanach Zjednoczonych niektóre miejsca wymagają od ludzi „poddania się kwarantannie” przez pewien czas, jeśli odwiedzają (lub wracają) z innego stanu. Oznacza to, że nie wychodzisz publicznie ani nie przebywasz w pobliżu innych ludzi. Stany Zjednoczone wymagają również negatywnego wyniku testu na COVID-19 dla każdego, kto wjeżdża do kraju lub do niego wraca. Wiele innych krajów ma również wymagania dotyczące testowania wizyt. Wszystkie te zasady mają pomóc spowolnić rozprzestrzenianie się COVID-19.

Po więcej zajrzyj na stronę https://www.washingtonpost.com/national/health-science/why-is-that-salesperson-in-the-operating-room-for-your-knee-replacement/2016/11/14/ab8172fa-78e6-11e6-beac-57a4a412e93a_story.html

Dodaj komentarz