Niesłychanie wiele osób twierdzi – nieraz trochę przekornie, iż żyje, funkcjonuje jedynie dzięki kawie. Dużo milionów dojrzałych osób każdego dnia rano pije ten rześki napój. Kawa zawiera kofeinę w takim razie rzeczywiście pobudza nas do życia, sprawia, że organizm ludzki budzi się ze snu, stajemy się bardziej energiczni. Kawa ma dużo pozytywnych cech. Jest nią choćby to, że powoduje ona, że nasza pamięć jest poprawniejsza, myślimy trzeźwo, znika zmęczenie.

Wypicie filiżanki kawy poprawia naszą najlepszą koncentrację. Wobec tego także niekiedy w ciągu dnia powinniśmy taką właśnie kawę wypić. Powinniśmy jednakże uważać na jej ilość. Nie jesteśmy w stanie pić zanadto wiele kawy. Musimy tego pilnować. Oszałamiającą ilością jest dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy.

Dotlenia to nasz organizm oraz przyspiesza spalanie kalorii. Badania dowodzą też, ze regularne picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na co poniektóre schorzenia takie jak cukrzyca czy nowotwory. Niejednokrotnie możemy też zanotować, że po napiciu się kawy – dość mocnej znikają bóle, a zwłaszcza ból głowy – wypróbuj kawa do kawiarki. W pewnych momentach właśnie kawa działa odpowiedniej i szybciej aniżeli leki przeciwbólowe – a to dzięki kofeinie, jaka zawarta jest w tym napoju.

Czasami czujemy się ospali, nie mamy na nic siły, trudność powoduje nam nawet racjonalne myślenie. Tak działa na nas na przykład pogoda czy zmęczenie. Niektórzy mają sposób na to, aby polepszyć sobie samopoczucie, żeby ożywić się – jest to filiżanka gorącej, dobrze zaparzonej kawy. Kofeina w niej zawarta działa na nas pobudzająco. Musimy jednakże uważać na to, ile takiej kofeiny dostarczamy naszemu organizmowi. W dużych ilościach jest ona szkodliwa.

Musimy wiedzieć również, że organizm ludzki bardzo błyskawicznie uodparnia się na działanie co niektórych używek. A kawa z całą pewnością taką używką jest. Jeżeli wiec będziemy pić w szeregu przypadków obszerne ilości mocnej kawy z całą pewnością nie będzie ona wpływać na nas tak, jak wpływała na początku, kiedy zaczęliśmy pić ten napój, gdy być może piliśmy go w mniejszych liczbach. Konsumowanie kofeiny nie zawsze jest zdrowe. Nieraz zdecydowanie powinniśmy z niej zrezygnować. Bywa to uciążliwe lecz kawę czarną, tak zwaną prawdziwą możemy zastąpić łagodniejszą, bezkofeinową. W wielu przypadkach nie odczujemy zmiany.

Dodaj komentarz