Baza noclegowa proponowana nad Polskim oraz jeziorami jest bardzo zróżnicowana. W zasadzie nie zależy od regionu, a od pomysłowości oraz możliwości jego mieszkańców. Oczywiście jak wszędzie można skorzystać ze zbiorowych miejsc noclegowych takich jak hotele, motele, czy pensjonaty. Niemniej jednak dla turysty wyjeżdżającego nad jeziora dodatkowa atrakcją staje się nocleg, jeżeli jest on w przydatnej lokalizacji i zapewnia wygodne warunki. Jeziora otoczone są w większości wypadków lasami oraz małymi wioseczkami, raczej nie przylegają bezpośrednio do dużych miast.

Dlatego również nadzwyczaj rozwinęła się nad jeziorami agroturystyka oraz kwatery prywatne czy domki letniskowe. Turysta mogący skorzystać z przyjacielskiej, rodzinnej atmosfery oraz swobody odpoczynku wybitnie ochoczo korzysta z tej formy noclegu. Kwatery prywatne, to na ogół niezwykle blisko jezior położone domki lub ewentualnie domy, z miejscem do odpoczynku na łonie natury – wypróbuj spływy kajakowe dla początkujących. Noclegi w drewnianych domkach letniskowych bądź też w gospodarstwach agroturystycznych pozwalają zapomnieć o miejskim huku oraz dają możliwość wyciszenia się oraz czerpania radości ze świeżego, zdrowego powietrza.

Kąpiel w jeziorze to niezastąpiona przyjemność możliwa tylko latem. Woda w jeziorze nagrzewa się stosunkowo szybko. Najprzyjemniejsza jest kąpiel w wodzie mającej ok 21o C oraz wtenczas, kiedy temperatura powietrza spada. Woda dłużej trzyma ciepło oraz kiedy powietrze jest chłodniejsze, woda wydaje się cieplejsza, niż jest w rzeczywistości, w następstwie tego także taką popularnością cieszą się wieczorne wypady and wodę. Jeziora z powodu tego, że nie są zazwyczaj wodami stojącymi, nie cieszą się również zbytnią czystością. Jednakże jeziora uczęszczane przez wędrowców są na ogół oczyszczane i przygotowywane do kąpieli. Kąpiel w jeziorze może być niezmiernie niebezpieczna, jeziora w wielu przypadkach mają nierówne oraz spadziste dno.

W pewnych sytuacjach są jeziora nadzwyczaj płytkie i przez całą długość i szerokość, głębokość jest jednakowa. Mimo to bywa również zupełnie odwrotnie, już parę metrów od brzegu głębokość jest tak duża, iż nie wolno dosięgnąć gruntu. Dlatego także należy zachować niezwykłą ostrożność podczas kąpieli w jeziorze, ponieważ może się ono okazać zdradliwe.

Dodaj komentarz