Mówi się, iż pies to pierwszorzędny przyjaciel człowieka – od kiedy zwierzęta te ostały udomowione i od kiedy akompaniują człowiekowi właściwie w jakiejkolwiek chwili, właśnie tak zwykle są przez nas nazywane. Jednakże nie brakuje wyjątków, które nie potwierdzałyby pewnej reguły – to, że niezmiernie wielokrotnie psy są dla nas niczym członek rodziny nie oznacza, że każdy traktuje je tak samo – z należytą odpowiedzialnością i szacunkiem. To przykre zdarzają się sytuacje, iż człowiek nie ceni drugiego życia – nie uważa, iż zwierzę, a w tym wypadku pies może mieć uczucia – ma okazję czuć tak samo jak człowiek, napełniać się i cierpieć. Przez takich naturalnie ludzi powstawać powinni obiekty takie jak schroniska dla piesków.

Chociaż są to miejsca stworzone aby im pomóc, wszyscy wiemy, iż realia bywają nieco inne, a trafiające do schroniska dla zwierzaków lub typowego schroniska dla psów czworonogi, nie zawsze traktowane są tak jak muszą. Jedni pomagają – inni jeszcze znacznie bardziej szkodzą. Pewne jest niemniej jednak jedno – każde żywe stworzenie powinno być otoczone odpowiednią opieką. Niestety wielu ludzi w ogóle to nie obchodzi i uważają, że pies lub poradzi sobie sam, czy też najzwyczajniej w świecie nie warto jest w ogóle zawracać sobie głowy nim.

Decyzja o przyjęciu do grona familie oryginalnego członka – czworonoga to decyzja bardzo zagmatwana. Dla niektórych ludzi oczywiście nie jest to kłopotliwe, spontanicznie podejmują decyzję i przynoszą pieska do domu co jest obszernym okazem nieodpowiedzialności, bo do tego należy się stosownie przygotować, chociaż od sprawy technicznej, nie mówiąc już o teorii, inaczej o tym, że wypada wiedzieć co pies pożąda.

Wydaje się, że nie jest to nic szczególnego – wielu ludzi ma psy, wielu ludzi się nimi opiekuje, a jakkolwiek takie słodkie stworzenia nie mogą sprawić nam dużo kłopotu – wówczas wypróbuj wścieklizna u kota. Inni dają poradę więc my też damy – niestety jest to błędne myślenie. Posiadanie pieska oraz opieka nad nim to niemały kawałek chleba – jest to w pewnych sytuacjach ogromnie zagmatwany orzech do zgryzienia, a wszystko okazuje się, kiedy pupil znajdzie się w stworzonym przez nas domu na stałe.

Dodaj komentarz